Rejestracja telefoniczna: 723 186 490, Rejestracja   online

Rezonans magnetyczny (ang. Magnetic Resonance Imaging, MRI) stał się w ostatnich dziesięcioleciach standardową techniką obrazowania tkanek miękkich w ortopedii.

Zasada działania MRI opiera się na umieszczeniu badanej osoby w silnym polu magnetycznym. Zmienność tego pola wywołuje rezonowanie atomów (głownie podstawowego składnika wody - wodoru) co z kolei jest rejestrowane przez system anten. 

W wyniku badania MR otrzymujemy liczne obrazy, przekroje obrazujące - w największym uproszczeniu - gęstość atomów wodoru - a więc pośrednio - uwodnienie tkanek. Stąd rezonans magnetyczny wspaniale obrazuje wszelkie zmiany obrzękowe, krwotoczne itp.

Ze względu na zasadę działania i to, że w trakcie diagnostyki wykonuje się kilka do kilkunastu tzw. sekwencji, badanie jest długotrwałe. Trwa zwykle od 30 do nawet 60 minut. W tym czasie chory nie powinien się poruszać- wymaga to nie lada cierpliwości! Nagrodą za wytrwałość są obrazy doskonałej jakości. Im wyższej klasy aparat, silniejsze jego pole oraz lepsze dostrojenie tym bardziej dokładne obrazy.

 

Prawidłowy obraz MR przeszczepu więzadła krzyżowego przedniego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prawidłowy obraz w sekwencji T2 ważonej rezonansu magnetycznego (MR) po zabiegu rekonstrukcji ACL

(Na tym obrazie przeszczep więzadła krzyżowego przedniego to skośnie przebiegająca, ciemna struktura na środku skanu). 

Jesli chcesz się umówić na badanie MR...

DIAGNOZA