Rejestracja telefoniczna: 723 186 490, Rejestracja   online

Endoprotezoplastyka to nowoczesne leczenie operacyjne polegające na usunięciu elementów chorego stawu i następnie założeniu w to miejsce zaawansowanego technologicznie implantu - endoprotezy. Po zabiegu endoprotezoplastyki pozostaje blizna na skórze, nic innego nie zdradza obecności implantu. 

 

Te zabiegi zaliczamy do najrozleglejszych. Wykonuje się je wtedy, gdy inne metody nie dają szans na poprawę funkcji stawu. Dzięki tej metodzie setki tysięcy ludzi na całym świecie może nadal cieszyć się ruchem i być aktywnym. Kilkadziesiąt lat temu skazani byliby na wózek inwalidzki.

Często chorzy zadają pytanie: czy już decydować się na taki zabieg? Na każde takie pytanie należy odpowiedzieć indywidualnie, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania choroby, oczekiwania chorego oraz możliwości techniczne w konkretnym przypadku.

Warto zaufać ortopedzie, który ma wykonywać ten zabieg. Nie jest prawdą, że u każdego "im wcześniej tym lepiej". Z drugiej strony odwlekanie endoprotezoplastyki w sytuacji gdy narasta deformacja kości, pogarsza rokowanie i zwieksza ryzyko powikłań.

 

Do każdego zabiegu endoprotezoplastyki warto się dobrze przygotować:

 

  • dokładnie omówić z ortopedą planowane leczenie, wypytać o przebieg leczenia i potencjalne komplikacje
  • umówić się z rehabilitantem aby ustalić jakie ćwiczenia można wykonywać przed zabiegiem, nauczyć się za wczasu ćwiczeń, które będą stosowane po zabiegu
  • bezwzględnie zredukować wagę jeżeli jest ona zbyt wysoka: nadwaga oznacza trudniejszy technicznie zabieg, większe ryzyko powikłań oraz potencjalnie szybsze zużycie implantu

 

LECZENIE